Title: POLSKIE BADANIA NURKOWAŃ SATUROWANYCH I ICH WDROŻENIE. CZĘŚĆ III B. PROBLEMY TECHNICZNE I ORGANIZACYJNE WDROŻENIA NURKOWAŃ SATUROWANYCH W POLSCE OD LAT 90-TYCH UBIEGŁEGO WIEKU. CZĘŚĆ 2
Author: Stanisław Skrzyński
Abstract: Artykuł jest kolejnym z cyklu artykułów dotyczących badań i wdrażania technologii nurkowań saturowanych w naszym kraju. W poniższym artykule przedstawiono polską specyfikę wdrażania na tle uwarunkowań gospodarczych i historycznych. W naszym kraju problematyką nurkowań saturowanych dla potrzeb rodzącego się na morzu przemysłu wydobywczego od kilkunastu lat zajmuje się ZSNiTPP. Równolegle przygotowywane są technologie nurkowań głębokich, w pierwszym etapie, jako podstawowa technologia nurkowania, a od roku 1994, jako uzupełnienie pełnego zabezpieczenia nurkowań saturowanych. Od 1995 roku nurkowania saturowane stały się codziennością w polskiej strefie ekonomicznej morza bałtyckiego. Artykuł ten pokazuje trudną drogę, jaką przebyło wdrażanie nurkowań saturowanych w okresie niestabilności gospodarczej, oraz małej skali zaplecza krajowego morskiego przemysłu wydobywczego w porównaniu z przedsiębiorstwami światowymi. Przypomniano wybranych animatorów i uczestników wdrożenia które podzielić należy na okresy współpracy z włoskim przedsiębiorstwem usług podwodnych RANA oraz realizacje podwodnych prac długotrwałych w oparciu o potencjał krajowy. W artykule uwzględnia się również uwarunkowania techniczne i organizacyjne realizacji nurkowań saturowanych dla polskiego przemysłu wydobywczego. W 1990 r Przedsiębiorstwo Poszukiwań i Eksploatacji Złóż Ropy i Gazu Petrobaltic (aktualnie LOTOS) odegrało jedną z głównych ról we wdrażaniu nurkowań saturowanych w naszym kraju. Polskie wdrożenie nurkowań saturowanych powiązane jest z jedynym operacyjnym systemem nurkowym produkcji włoskiej Af-2, który pozwolił na badania naukowe związane z zastosowaniem nowych rozwiązań technicznych oraz badania w warunkach eksploatacyjnych,, a także na rozwój kadr naukowych i inżynieryjnych oraz medycznych dla potrzeb polskiego przemysłu ofshore. Przedsiębiorstwo to odegrało jedną z głównych ról wdrożenia nurkowań saturowanych w naszym kraju Rok 1995 stał się rokiem przełomowym w historii nurkowań saturowanych w Polsce, jak i na Morzu Bałtyckim. Dzięki tej technologii rozpoczęto proces instalacji dwóch pierwszych podwodnych głowic eksploatacyjnych na otworach produkcyjnych B3-7 oraz B3-10.Nurkowania saturowane były możliwe dzięki leasingu przez Petrobaltic systemu nurkowego Af-2, a następnie zakupieniu go w 1998 przez Akademie Marynarki Wojennej. System ten po modernizacjach służy do dnia dzisiejszego.
Key words: technologia nurkowań saturowanych, tabele dekompresyjne, nurków parametry nurkowania saturowanego, długotrwałe prace podwodne, system nurkowy, stany awaryjne, zabezpieczenie techniczno-organizacyjne nurkowania, medyczne problemy operacyjnych nurkowań saturowanych, mobilny system nurkowy, baza nurkowań saturowanych, mieszaniny oddechowe.
DOI: http://doi.org/10.2478/phr-2023-0013
Polish version: download
English version: download
Title: FIELD TEST ON THE EFFECTS OF EXPLOSIVELY GENERATED PLASMA ON AERIAL DEPTH BOMBS PLAB- 250-120
Author: Miszczak M., Warchoł R., Gędziorowski M., Piecuch M., Grzeczka G.
Abstract: W celu uzyskania dostępu do pośredniego i zasadniczego ładunku wybuchowego bomb głębinowych PŁAB-250-120, tj. odpowiednio ładunku trotylu (TNT) oraz kompozycji TGAF-5M składającej się z trotylu (TNT), heksogenu (RDX), proszku glinowego i flegmatyzatora, do perforacji ich stalowych korpusów zastosowano urządzenia wybuchowo generujące plazmę (ang. Explosively Generated Plasma – EGP). Urządzenia EGP wykonano w dwóch wersjach. W pierwszej zastosowano cylindryczny ładunek TNT, zaś w drugiej cylindryczny ładunek uformowany z plastycznego materiału wybuchowego SEMTEX PW4. Ładunki wybuchowe podparto falowodami o wnękach stożkowych zwężających się w kierunku bomby. Elementy konstrukcyjne urządzeń EGP, tj. korpusy ładunków wybuchowych oraz falowody wykonano z tworzywa sztucznego metodą druku 3D. Badano skutki działania EGP na bombę w zależności od zastosowanego materiału wybuchowego, jego masy oraz odległości falowodu urządzenia EGP od bocznej powierzchni bomby. Jednoczesne odpalenie układu dwóch urządzeń EGP zaelaborowanych materiałem wybuchowym SEMTEX PW4, przyłożonych falowodami do bomby spowodowało jej detonację, zaś jednoczesne odpalenie analogicznego układu takich samych urządzeń EGP, których falowody znajdowały się w odległości 10 mm od bomby skutkowało wybiciem dwóch kołowych otworów przelotowych w jej korpusie. Odpalanie pojedynczo urządzeń EGP zaelaborowanych TNT, przyłożonych falowodami do korpusu bomby powodowało lokalne rozerwanie korpusu i wykruszenie ładunków wybuchowych, umożliwiając łatwy dostęp do materiałów wybuchowych i pobranie ich próbek.
Key words: lotnicza bomba głębinowa, PŁAB-250-120, plazma generowana wybuchowo, EGP, urządzenia EGP, perforacja, TNT, TGAF-5.
DOI: http://doi.org/10.2478/phr-2023-0014
Polish version: download
English version: download
Title: ZNACZENIE NICIENI W MEDYCYNIE
Author: Barbara Nieradko-Iwanicka, Wiktoria Chodun-Wróblewska
Abstract: Nicienie to bezkręgowce mogące powodować choroby pasożytnicze ludzi, zwierząt oraz roślin. Organizmy te uczestniczą także w rozkładzie martwych szczątków. W ostatnich latach pojawiają sie nowe doniesiania na temat możliwosci stosowania celowych zarażeń nicieniami w terapii chorób autoimmunologicznych i neurologicznych. Celem pracy jest podsumowanie informacji na temat patogennych dla czlowieka nicieni oraz możliwości terapeutycznego zastoswania niektórych nicieni.Przeanalizowano 36 publikacji oryginalnych i przeglądowych z lat 2008-2022. Zebrano informacje na temat 13 chorób wywoływanych przez nicienie pasożytnicze u ludzi (rezerwuar, drogi zarażenia, organizmy wrażliwe, objawy zarażenia). Podsumowano aktualne poblikacje na temat prób stosowania jaj włosogłówki Trichuris suis (TSO) w modelach zwierzęcych, u zdrowych ludzi oraz u osób z zapalnymi chorobami jelit (IBD) lub zaburzeniami ze spektru autyzmu (ASD) albo stwardnieniem rozsianym (MS). U części badanych obserwowano poprawę kliniczną. Badacze zwracają jednak uwagę na zubożenie bioróżnorodności mikrobioty jelitowej gospodarza w obecności TSO. Wnioski Wyniki badań nad terapetycznym stosowaniem TSO pozostają niejednoznaczne.Znacznie więcej jest chorób wywoływanych przez pasożytnicze nicienie u ludzi niż udokumentowanych działań terapeutycznych TSO.Narażenie na jaja pasożytniczych nicieni (zwłasza Toxocara canis i Toxocara cati) wciąż jest bardzo powszechne.
Key words: nicienie, pasożyty, immuno, modulacja.
DOI: http://doi.org/10.2478/phr-2023-0015
Polish version: download
English version: download
Title: BADANIA DOŚWIADCZALNE NAD WPŁYWEM HIPERBARII TLENOWEJ NA PSEUDOMONAS AERUGINOSA IN VITRO
Author: Małgorzata Wolańska
Abstract: Celem badania było określenie wpływu zastosowania hiperbarii tlenowej na wzrost i metabolizm pałeczki Pseudomonas aoruginosa in vitro. Doświadczalne przeprowadzono na podłożach agarowych oraz płytkach krwawych. Płytki z posiewami bakteryjnymi poddawano działaniu hiperbarii tlenowej w zróżnicowanych warunkach ciśnienia i czasu oddziaływania. Stwierdzono istotne hamowanie wzrostu bakterii oraz aktywności proteolitycznej. Poddane działaniu hiperbarii patogeny wykazywały także mniejszą zjadliwość po zakażeniu nimi zwierząt doświadczalnych.
Key words: tlen, hiperbaria, bakterie tlenowe, bakterie względnie beztlenowe.
DOI: http://doi.org/10.2478/phr-2023-0016
Polish version: download
English version: download
Title: WYBRANE ASPEKTY PSYCHOLOGICZNE DOBORU KANDYDATÓW NA NURKÓW I PŁETWONURKÓW
Author: Władysław Wolański, Stanisław Pełka, Józef Ramisch
Abstract: W artykule przedstawiono wyniki pilotażowego programu włączenia testów psychologicznych do zasad kwalifikacji kandydatów na nurków i płetwonurków wojskowych. Badaniom poddano 207 kandydatów do podjęcia szkolenia w Ośrodku Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego. Byli obi poddani testom sprawności umysłowej, testom badającym cechy osobowości, testom sprawności psychomotorycznej i testom sprawności ogólnej. Wykazano liczne przeciwwskazania natury psychologicznej do podjęcia szkolenia i służby nurkowej; najczęściej stwierdzano niski stopień sprawności umysłowej. We wnioskach zasugerowano, aby wzorem innych państw do kwalifikacji kandydatów na nurków włączyć badania psychologiczne. Wyniki testów, mimo ich nieobligatoryjności, zostały częściowo wzięte pod uwagę przy opiniowaniu przez Wojskową Komisję Morsko – Lekarską.
Key words: kwalifikacja nurków, kwalifikacja psychologiczna, dobór metody.
DOI: http://doi.org/10.2478/phr-2023-0017
Polish version: download
English version: download
Title: SÓL LIZYNOWA KETOPROFENU NIE WYKAZUJE DZIAŁANIA OCHRONNEGO NA ŻOŁĄDEK W PORÓWNANIU Z KETOPROFENEM U SAMIC SZCZURÓW PO ZATRUCIU ALKOHOLEM ETYLOWYM
Author: Kinga Ruszel, Barbara Nieradko-Iwanicka, Magdalena Naja-Wiśniewska, Paulina Wójtowicz
Abstract: Sól lizynowa ketoprofenu – nowy niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) to udoskonalona formuła ketoprofenu. Uważa się, że ten pierwszy ma właściwości chroniące żołądek, drugi uśmierza ostry ból i zwiększa ryzyko uszkodzenia błony śluzowej żołądka. W Europie Wschodniej upijanie się i przyjmowanie NLPZ następnego dnia jest powszechne. Celem pracy była weryfikacja hipotezy o ochronnym działaniu soli lizynowej ketoprofenu po ekspozycji na 50% alkohol. Doświadczenie przeprowadzono na 36 samicach szczurów rasy Wistar podzielonych na 6 grup po 6 sztuk: 1. 50% etanol 2. 0,9% NaCl 3. 0,9% NaCl i ketoprofen 4. 50% etanol i ketoprofen 5. 0,9% NaCl i sól lizynowa ketoprofenu 6. 50% etanol i sól lizynowa ketoprofenu W dniu 7 zwierzęta uśmiercano. Ich żołądki wypreparowano do badania histopatologicznego. W badaniu mikroskopowym żołądków z grup 1, 3, 4, 5, 6 stwierdzono nieswoiste, limfocytowo-plazmocytowe zapalenie błony śluzowej żołądka o wysokim stopniu nasilenia. Wnioski - Sól lizynowa ketoprofenu i ketoprofen uszkadzają błonę śluzową żołądka u samic szczurów po zatruciu alkoholem i bez niego. Sól lizynowa ketoprofenu nie ma działania ochronnego na żołądek
Key words: zapalenie żołądka; ketoprofen; sól lizynowa ketoprofenu; etanol.
DOI: http://doi.org/10.2478/phr-2023-0018
Polish version: download
English version: download