Title: POLSKIE BADANIA NURKOWAŃ SATUROWANYCH I ICH WDROŻENIE. CZĘŚĆ III A PROBLEMY TECHNICZNE I ORGANIZACYJNE WDROŻENIA NURKOWAŃ SATUROWANYCH W POLSCE OD LAT 90-TYCH UBIEGŁEGO WIEKU.CZĘŚĆ 1
Author: Stanisław Skrzyński
Abstract: Artykuł jest kolejnym z cyklu artykułów dotyczących badań i wdrażania technologii nurkowań saturowanych w naszym kraju. W poniższym artykule przedstawiono polską specyfikę wdrażania na tle uwarunkowań gospodarczych i historycznych. W naszym kraju problematyką nurkowań saturowanych dla potrzeb rodzącego się na morzu przemysłu wydobywczego od kilkunastu lat zajmuje się ZSNiTPP. Równolegle przygotowywane są technologie nurkowań głębokich, w pierwszym etapie, jako podstawowa technologia nurkowania, a od roku 1994, jako uzupełnienie pełnego zabezpieczenia nurkowań saturowanych. Od 1995 roku nurkowania saturowane stały się codziennością w polskiej strefie ekonomicznej morza bałtyckiego. Artykuł ten pokazuje trudną drogę, jaką przebyło wdrażanie nurkowań saturowanych w okresie niestabilności gospodarczej, oraz małej skali zaplecza krajowego morskiego przemysłu wydobywczego w porównaniu z przedsiębiorstwami światowymi. Przypomniano wybranych animatorów i uczestników wdrożenia które podzielić należy na okresy współpracy z włoskim przedsiębiorstwem usług podwodnych RANA oraz realizacje podwodnych prac długotrwałych w oparciu o potencjał krajowy. W artykule uwzględnia się również uwarunkowania techniczne i organizacyjne realizacji nurkowań saturowanych dla polskiego przemysłu wydobywczego. W 1990 r Przedsiębiorstwo Poszukiwań i Eksploatacji Złóż Ropy i Gazu Petrobaltic (aktualnie LOTOS) odegrało jedną z głównych ról we wdrażaniu nurkowań saturowanych w naszym kraju. Polskie wdrożenie nurkowań saturowanych powiązane jest z jedynym operacyjnym systemem nurkowym produkcji włoskiej Af-2, który pozwolił na badania naukowe związane z zastosowaniem nowych rozwiązań technicznych oraz badania w warunkach eksploatacyjnych, a także na rozwój kadr naukowych i inżynieryjnych oraz medycznych dla potrzeb polskiego przemysłu ofshore. Przedsiębiorstwo to odegrało jedną z głównych ról wdrożenia nurkowań saturowanych w naszym kraju Rok 1995 stał się rokiem przełomowym w historii nurkowań saturowanych w Polsce, jak i na Morzu Bałtyckim. Dzięki tej technologii rozpoczęto proces instalacji dwóch pierwszych podwodnych głowic eksploatacyjnych na otworach produkcyjnych B3-7 oraz B3-10.Nurkowania saturowane były możliwe dzięki leasingu przez Petrobaltic systemu nurkowego Af-2, a następnie zakupieniu go w 1998 przez Akademie Marynarki Wojennej. System ten po modernizacjach służy do dnia dzisiejszego.
Key words: technologia nurkowań saturowanych, tabele dekompresyjne, nurków parametry nurkowania saturowanego, długotrwałe prace podwodne, system nurkowy, stany awaryjne, zabezpieczenie techniczno-organizacyjne nurkowania, medyczne problemy operacyjnych nurkowań saturowanych, mobilny system nurkowy, baza nurkowań saturowanych, mieszaniny oddechowe.
DOI: http://doi.org/DOI: 10.2478/phr-2023-0008
Polish version: download
English version: download
Title: WPŁYW MIEDZI, CYNKU I SELENU NA STAN SKÓRY
Author: Anna Kulik
Abstract: Pierwiastki śladowe są niezbędne dla, zachowania homeostazy ustroju, warunkują prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka. Mikroelementy wpływają na szereg procesów metabolicznych zachodzących w skórze właściwej i naskórku. Nadmiar lub niedobór pierwiastków śladowych może stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia człowieka, a tym samym wpływać na kondycją skóry. W pracy dokonano przeglądu piśmiennictwa obejmującego zagadnienia wpływu miedzi, cynku i selenu na stan skóry.
Key words: Miedź, Cynk, Selen, skóra, zdrowie skóry, fizjologia.
DOI: http://doi.org/DOI: 10.2478/phr-2023-0009
Polish version: download
Title: NIECH ŻYWNOŚĆ STANIE SIĘ LEKARSTWEM — CZY MIĘSO KARPIA MA SZANSĘ STAĆ SIĘ ŻYWNOŚCIĄ FUNKCJONALNĄ DLA OSÓB CHORYCH NA CHOROBY UKŁADU KRĄŻENIA?
Author: Agnieszka Nieradko, Barbara Nieradko-Iwanicka
Abstract: Spożycie ryb wiąże się z niższym ryzykiem śmiertelności z powodu chorób układu krążenia. Korzyści zdrowotne wynikające ze spożycia ryb przypisuje się wysokiej zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 (PUFA), zwłaszcza kwasu eikozapentaenowego i dokozaheksaenowego. Badania na zwierzętach i ludziach wykazały, że PUFA n-3 poprawiają funkcję prawidłowego i uszkodzonego śródbłonka. Zaleca się spożywanie dwóch porcji ryb tygodniowo. Celem przeglądu było znalezienie publikacji na temat wartości odżywczej mięsa karpia i możliwości jego wykorzystania jako żywności funkcjonalnej dla pacjentów z chorobami układu krążenia. W czerwcu 2022 r. przeprowadzono wyszukiwanie oryginalnych, pełnych tekstów dostępnych w otwartym dostępie w bazach PubMed, Google Scholar, Medline Complete. Łącznie znaleziono 490 wyników. Ostatecznie do systematycznego przeglądu włączono 22 artykuły. Spożycie karpia poprawia profil lipidowy osocza, dlatego można go uznać za żywność funkcjonalną. Mięso karpia jest również bogate w niezbędne aminokwasy. O zawartości PUFA i białka w mięsie decydują systemy hodowli karpia. Karpia można przyrządzać w formie tradycyjnych dań lub dodawać do innych potraw proszek karpiowy, aby wzbogacić ich wartości odżywcze. Zalecaną metodą przygotowania mięsa karpia w celu zachowania jego wartości odżywczych jest pieczenie w piekarniku. Mięso karpia lub proszek z karpia można stosować jako żywność funkcjonalną dla pacjentów z chorobami układu krążenia.
Key words: mięso karpia; żywność funkcjonalna; Wartość odżywcza; wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3.
DOI: http://doi.org/DOI: 10.2478/phr-2023-0010
Polish version: download
English version: download
Title: TRENING FIZYCZNY W PROFILAKTYCE CHOROBY MORSKIEJ
Author: Bogdan Łokucijewski
Abstract: Zaburzenia związane z podrażnieniem błędnika (kinetozy) stanowią istotny problem w podróżach morskich a szczególnie w służbie na morzu. Zespół wojskowych badaczy podjął na bardzo dużej grupie (ponad 200 osób) badania dotyczące możliwości profilaktyki choroby morskiej poprzez trening fizyczny. Opracowano autorski zestaw ćwiczeń, które były wykonywane przez grupę badaną. Następnie sprawdzono wrażliwość grupy badanej i grupy kontrolnej na kołysanie w warunkach laboratoryjnych i rzeczywistych (rejs morski). Wykazano ponad 50% skuteczność metody w zapobieganiu i łagodzeniu objawów choroby morskiej. Zastosowanie wybranych ćwiczeń fizycznych może być skutecznym treningiem przed narażeniem na wystąpienie kinetoz.
Key words: choroba morska, profilaktyka, zapobieganie, ćwiczenia fizyczne.
DOI: http://doi.org/DOI: 10.2478/phr-2023-0011
Polish version: download
English version: download
Title: BADANIE LONGITUDINALNE CZĘSTOŚCI MODYFIKACJI CIAŁA, POSTAW WOBEC NICH ORAZ WIEDZY O POWIKŁANIACH TAKICH ZABIEGÓW WŚRÓD STUDENTÓW FARMACJI
Author: Klaudia Wysokińska, Agnieszka Nieradko, Barbara Nieradko-Iwanicka, Joanna Niezbecka, Karolina Turżańska
Abstract: Modyfikacje ciała polegają na zmianie wyglądu. Zdobywają coraz większą popularność. Najpopularniejszymi formami modyfikacji ciała są tatuaże i piercing. Celem pracy jest longitudinalna ocena rozpowszechnienia modyfikacji ciała w postaci tatuaży i kolczyków wśród studentów farmacji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz ich wiedzy na temat możliwych powikłań takich interwencji. Badanie przeprowadzono za pomocą zwalidowanego kwestionariusza. Badanie z udziałem studentów pierwszego roku farmacji przeprowadzono w 2017 r., a z udziałem studentów szóstego roku farmacji w 2022 r. Udział w badaniu był dobrowolny i anonimowy. Ankietowani w największym stopniu aprobowali modyfikację w postaci przekłuwania uszu, a w najmniejszym inwazyjne modyfikacje ciała. Odsetek osób poddawanych modyfikacjom ciała nie zmienił się istotnie w czasie, ale wzrosła ich świadomość co do możliwych powikłań takich zabiegów. Kolczyki i tatuaże w opinii studentów farmacji nie są stygmatyzujące. Wiedza przyszłych farmaceutów na temat możliwych powikłań przekłuwania i tatuowania zwiększa się wraz z długością studiów.
Key words: modyfikacje ciała, tatuowanie, piercing.
DOI: http://doi.org/DOI: 10.2478/phr-2023-0012
Polish version: download
English version: download