PHR3(80)2022

PHR3(80)2022 : download full issue

Articles:

1

Title: POLSKIE BADANIA NURKOWAŃ SATUROWANYCH I ICH WDROŻENIE. CZEŚĆ II B. OPRACOWANIE POLSKIEGO SYSTEMU NURKOWAŃ SATUROWANYCH W LATACH 80-TYCH-90-TYCH XX WIEKU

Author: Stanisław Skrzyński, Grzegorz Grzeczka

Abstract: Artykuł jest kolejnym z cyklu artykułów dotyczących badań i wdrażania technologii nurkowań saturowanych w naszym kraju. W tej części przedstawiono polską specyfikę i osiągniecia na tle uwarunkowań gospodarczych i historycznych. Opisuje ona tworzenie bazy do nurkowań saturowanych na tle okresu zapaści gospodarczej w naszym kraju. W tym okresie przemysł stoczniowy był napędem badań nurkowań saturowanych jako podstawy do budowy systemów nurkowych, które miały być przedmiotem eksportu dla zabezpieczenia wydobycia bogactw szelfu morskiego. W poniższym artykule pokazano wysiłek animatorów i bohaterów tego okresu badań podwodnych w naszym kraju, których dzieło jest kontynuowane do dnia dzisiejszego. W II części artykułu autorzy pokazują jak tworzono polski system nurkowań saturowanych. W artykule uwzględnia się również uwarunkowania techniczne i organizacyjne realizacji pierwszych nurkowań saturowanych i historię powstawania polskiej metody dekompresji dla nurkowań saturowanych. W tym trudnym zadaniu kluczową rolę stanowiło utworzenie bazy przemysłu i nauki pracującej na rzecz obronności wspieranej przez właściwe agendy państwa. Utworzono też wieloletni program CPBR cele 9.2.i 9.5. badań medycyny i techniki, którego wynikiem było zbudowanie systemu nurkowego z jego organizacją, zabezpieczeniem medycznym i niezwodną techniką. Owoce tego programu są wdrażane do dnia dzisiejszego. Mimo postępu w dziedzinie medycyny i techniki oraz organizacji, problemy nurkowań saturowanych są wciąż aktualne, gdyż mimo ich skomplikowania i wysokich kosztów są one najbardziej efektywne i pozwalające na przeprowadzanie bardzo głębokiego nurkowania operacyjnego, aktualnie aż do 400-500m.

Key words: nurkowa baza badawcza, wdrożenia nurkowań saturowanych, medyczne i techniczne problemy dekompresji nurków, walidacja tabel dekompresyjnych, nurkowania saturowane, parametry nurkowania saturowanego, systemy podtrzymania życia nurków, system nurkowy, tabele dekompresji, organizacja nurkowania, nitroks, trimiks, pomiary w nurkowaniu.

DOI: http://doi.org/DOI: 10.2478/phr-2022-0013

Polish version: download

English version: download

2

Title: RESCUE DEVICE CONCEPT FOR THE ARGO PROFILING FLOAT

Author: Adam Olejnik, Waldemar Walczowski, Marek Dawidziuk, Bartłomiej Jakus, Piotr Wieczorek

Abstract: W materiale przedstawiono prace rozwojowe realizowane w ramach konsorcjum naukowego ARGO-Polska związane z opracowaniem konstrukcji systemów ratunkowych dla pływaków profilujących ARGO wykorzystywanych do badań in situ oceanu światowego. W artykule opisano zasadę działania pływaka Argo oraz podstawy teoretyczne systemu ratunkowego i sześć wariantowych rozwiązań konstrukcyjnych takiego systemu.

Key words: oceanologia, technologia prac podwodnych, bezzałogowe pojazdy głębinowe, inżynieria mechaniczna, automatyka i robotyka.

DOI: http://doi.org/DOI: 10.2478/phr-2022-0014

Polish version: download

English version: download

3

Title: OCENA WPŁYWU ŚREDNICY DYSZY NA WYDAJNOŚĆ ODDYCHANIA APARATU DO NURKOWANIA

Author: Mateusz Banach, Zbigniew Talaśka

Abstract: Artykuł został zainspirowany informacjami zawartymi w literaturze przedmiotu o uszkodzeniach nurkowych węży średniego ciśnienia, które w wyniku krystalizacji materiału na ich wewnętrznej powierzchni i odrywania się drobin, powodowały istotne zakłócenia w pracy regulatora zapotrzebowania. Występowało groźne w skutkach „przytkanie” przepływu powietrza w II stopniu automatu oddechowego i wzrost wysiłku w płucach nurka na pokonanie zwiększonych oporów oddechowych. Zbadanie tego problemu podjęto w artykule. Wykonano dysze o zmniejszonych średnicach, które symulowały pogorszenie warunków pracy automatu. Do badań wykorzystano odpowiednio wytypowany regulator zapotrzebowania krajowego producenta. Cykl pomiarów przeprowadzono w symulatorze oddychania dla ustalonych warunków eksperymentu określonych w normie PN-EN 250:2014. Po wykonaniu badania przeprowadzono analizę i interpretację uzyskanych wyników w oparciu o metody opisu statystycznego.

Key words: inżynieria mechaniczna, operacje technologii nurkowania, sprzęt do oddychania pod wodą.

DOI: http://doi.org/DOI: 10.2478/phr-2022-0015

Polish version: download

English version: download

4

Title: WYBRANE ASPEKTY PSYCHOLOGICZNE DOBORU KANDYDATÓW NA NURKÓW I PŁETWONURKÓW

Author: Władysław Wolański, Stanisław Pełka, Józef Ramisch

Abstract: wojskowych. Badaniom poddano 207 kandydatów do podjęcia szkolenia w Ośrodku Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego. Byli obi poddani testom sprawności umysłowej, testom badającym cechy osobowości, testom sprawności psychomotorycznej i testom sprawności ogólnej. Wykazano liczne przeciwwskazania natury psychologicznej do podjęcia szkolenia i służby nurkowej; najczęściej stwierdzano niski stopień sprawności umysłowej. We wnioskach zasugerowano, aby wzorem innych państw do kwalifikacji kandydatów na nurków włączyć badania psychologiczne. Wyniki testów, mimo ich nieobligatoryjności, zostały częściowo wzięte pod uwagę przy opiniowaniu przez Wojskową Komisję Morsko – Lekarską.

Key words: kwalifikacja nurków, kwalifikacja psychologiczna, dobór metody.

DOI: http://doi.org/DOI: 10.2478/phr-2022-0016

Polish version: download

English version: download

5

Title: OCHRATOKSYNA A I AFLATOKSYNA B1 JAKO CZYNNIKI USZKODZENIA KOŚCI I NEURODEGENERACJI POPRZEZ WPŁYW STĘŻEŃ TNF-Α I IL-6 NA PROCESY IMMUNOMODULACJI

Author: Agnieszka Radzka-Pogoda, Radosław Piotr Radzki, Marek Bieńko, Jarosław Szponar, Barbara Sokołowska, Anna Kulik, Małgorzata Lewicka, Andrzej Borzęcki, Andrzej Borzęcki

Abstract: Szerokie rozpowszechnienie mykotoksyn, w tym aflatoksyny B1 i ochratoksyny A, w środowisku oraz ich wpływ na organizmy żywe sprawiają, że stanowią one interesujący problem badawczy. Znane są liczne powikłania zatrucia tymi substancjami, jednak szczególną uwagę zwraca ich wpływ na układ kostny i nerwowy. Efekt zapalny, prezentowany przez wzrost stężenia cytokin - IL-6 i TNF-α może wpływać na dysregulację immunologiczną obecną w zaburzeniach metabolizmu kostnego, a także w neurodegeneracji. Mykotoksyny przyczyniają się również do osteodegeneracji poprzez modyfikację metabolizmu witaminy D. Interesujący i wciąż niezbadany jest mechanizm wpływu wewnątrzmacicznego na metabolizm kości i procesy neurodegeneracji. Zrozumienie powyższych mechanizmów może pomóc w monitorowaniu toksycznych skutków zatrucia tymi toksynami. Może również pomóc w opracowaniu metod terapii zatrucia tym związkiem u zwierząt i ludzi.

Key words: metabolizm kości; rozwój kości; przebudowa kości; mykotoksyna; aflatoksyna B1; ochratoksyna A; neurodegeneracja.

DOI: http://doi.org/10.2478/phr-2022-0017

Polish version: download

English version: download

6

Title: PRODUKTY LECZNICZE ORAZ KOSMETYCZNE STOSOWANE W ŁYSIENIU

Author: Natalia Abramek, Magdalena Naja-Wiśniewska, Barbara Nieradko-Iwanicka, 26

Abstract: Łysienie jest to zmniejszenie objętości bądź całkowita utrata włosów i jest dość częstym problemem klinicznym zwłaszcza w populacji geriatrycznej. Łysienie androgenowe (AGA) jest najczęściej występującym typem łysienia u mężczyzn. Łysienie androgenowe kobiet najczęściej występuje przed 60 rokiem życia. Rozróżniamy także łysienie androgenowe u kobiet po menopauzie oraz łysienie bliznowaciejące, plackowate, telogenowe i polekowe. Celem pracy była analiza składu dostępnych na polskim rynku preparatów leczniczych oraz kosmetycznych zalecanych dla osób borykających się z łysieniem. W 2022 roku przeanalizowano skład dostępnych w aptekach oraz drogeriach preparatów stosowanych w łysieniu. Zidentyfikowano 57 preparatów leczniczych oraz kosmetycznych zalecanych dla osób borykających się z łysieniem. Najczęściej występującą substancją czynną w analizowanych preparatach jest finasteryd. Często stosowanymi substancjami czynnymi są biotyna i minoksydyl, rzadko prednizolon. Wnioski: 1. W preparatach przeznaczonych dla osób z łysieniem najczęściej stosowaną substancją czynną jest finasteryd. 2. Preparaty na łysienie są statystycznie najczęściej w postaci tabletek oraz szamponów. 3. Analizowane preparaty na łysienie należą do kategorii leków wydawanych na receptę oraz kosmetyków, rzadziej w kategorii leków OTC czy suplementów diety.

Key words: łysienie, produkty lecznicze, produkty kosmetyczne.

DOI: http://doi.org/10.2478/phr-2022-0018

Polish version: download

English version: download

Bank account numbers

Polish Hyperbaric Research
08 1240 5354 1111 0000 5370 9796
Polish Hyperbaric Medicine and Technology Society
17 1240 5354 1111 0000 5371 3126

PHR

 www.phr.net.pl - redakcja@phr.net.pl © 2017

Editorial Office Address

Grudzińskiego 4 skr. pocz. 18
81-103 Gdynia 3
fax. +48 261262230